Zima všude zase zima a co kopyta ?

 

Co se vlastně děje s kopytem našich miláčku v zimě? A jak jim pomoct? Dneska jsem se zaměřila na aktuální problematiku kopyt v zimě.

Musím uznat, že to byl ořech, přemýšlela jsem co vlastně se v zimě děje s kopytem? A co vlastně dělám já. A přitom mi naskakoval jen jeden obrázek. Když Zeuskovy byli 3 a půl roku,  bydleli jsme na Vysočině a jak to tak bývá ,když se přestěhujete. Museli jsme změnit kováře a to jsem nevěděla, do čeho jdu. Můžu o sobě v klidu říct že strouháme co 8. týdnu. Po každý už to poznám na Zeuskovy (začne se štrejchat zadníma kopýtkem) a tak jsme volaly kovářovy už pro jistotu v 7 týdnu. Osmý uplynul jako nic a kovář nikde. Neměl čas. Devátý a desátý jsem už stepovala a rozčilovala se, kovář však nikde. Povedlo se mi jej uhnat a to docela z dálky až ke konci 10 týdne, 2 týdny po tom co jej obvykle strouhám. Nadšena z toho že konečně někdo udělá korektoru kopyt, jsem čekala na kováře. Ten dojel a já poprvé v životě držela Zeuskovy Nohy. Možná jsem byla mírně nervózní. Tak či onak můj skvěli kun. Vůbec, nebyl skvěly ba na opak byl to zuřivec co se chtěl stavět a dělal bordel. Držela jsem nohy a modlila se, aby to už skončilo a taky že ano. Kovář si vzal peníze a odjel. Spadl mi kamen ze srdce a mam zas na 8 týdnu pokoj… Od těch dob jsem opět volala svého kováře, kterého mam i tu u Brna a nemůžu na něj říct ani popel. Jezdil totiž za námi i na Vysočinu.

Tak tohle byla taková zimní historka a teď trochu anatomie.

Jak si můžete prohlédnout z mé kresby ze zády  , tak v zimě se střed kopyta dotýká země a v letě ne. To už nám naznačuje, že v zimě je opravdu dobré strouhat co 8 týdnu protože kopyto roste opravdu pomalu a je zbytečné řešit co 6 týdnu. Třeba se vám někdy stane něco jako mě a prosím neberte to, jako já tak prostě se jednou vezme později J i kováři jsou jen lidé. A mazaní ? Mazat klidně můžete občas nejlépe sádlem . Podle mě je zbytečné utrácet peníze za zimní mazaní. To radši  ty peníze dejte  do kokyn pro ty vaše miláčky. Tak to tedy dělám já a mažu jen, když vážně mrzne až mají koně rampouchy u huby a nebo když fouká, to je mi jich  totiž lito a říkám si že si sama taky mažu boty. Sníh je dobrý pomocník, který vám přirozeně pomůže pečovat o ty vaše kopýtka.

 

Poslední část tohohle článku bych chtěla doporučit malého pomocníka a to Pivovarské kvasnice. Je to takový malý poklad, který pomůže tam , kde je potřeba. Říkám mu sypké zlato a ono to tak je. Kromě srsti, trávení atd… Pomáhá i na výživu kopyt koní. A však upozornit vás musím, že tohle zlato pomůže prvně tam, kde musí a pak teprve jde do kopyt. Je lepší jej používat dlouhodobě nejlépe, celoročně a pak se výsledky dostaví. Obsahuje vitamin B, který je pro koně prospěšný. A celkově ochutí koňskou dávku, tak že ji s chutí sní až se budou olizovat za ušima. Tak jako moji miláčkové.

A nakonec vám vlastně mužů popřát ať už ta zima skončí a my se zas můžeme radovat ze sluníčka a tepla                                                                                                s láskou           Mája

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *